Keren Bester

New College of the Humanities

Sessions in which Keren Bester attends

Thursday 6 May, 2021

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30
9:30

Panel

Caro Verbeek, Vrije Universiteit (Panelist)

Marieke van Erp, KNAW Humanities Cluster (Panelist)

William Tullett, Anglia Ruskin University (Panelist)

Inger Leemans, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (Moderator)

Raphael Troncy, EURECOM (Panelist)

11:30
11:30

Panel

Alexandra Sastrawati, Princeton University (Panelist)

Luke Kernan, University of Victoria (Moderator)

13:30
13:30

Talk

Ellen Lupton, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum (Keynote speaker)

David Howes, concordia university (Moderator)

15:30
15:30

Talk

Britta Ager, Arizona State University (Presenter)

Session 1.4.5: SENSING BODIES 1 hour 30 minutes, 15:30 - 17:00

Talk

Julia Male, York University (Presenter)

16:00
16:00

Talk

Nina Czegledy, University of Toronto, OCAD University Toronto (Presenter)

Session 1.4.7: WORKSHOP: Digital Glass Tasting 1 hour, 16:00 - 17:00 , Signup required

Workshop

Lena Trost, Bauhaus-University Weimar (Instructor)

Talk

Serena Desaulniers, concordia university (Presenter)

Friday 7 May, 2021

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30
9:30

Panel

Merima Bruncevic, Gothenburg University, Department of Law (Panelist)

Danilo Mandic, University of Westminster (Panelist)

Andrea Pavoni, ISCTE University Institute of Lisbon (Moderator)

Zoran Oklopcic, Carleton University (Panelist)

Panel

Anton Dorso, International Association of Synaesthetes, Artists and Scientists, Moscow State Pedagogical University (Moderator)

Nicholas Root, University of California - San Diego (Panelist)

Helena Melero, Universidad Complutense de Madrid (Panelist)

Simon Fisher, Max Planck Institute for Psycholinguistics (Panelist)

Sean Day, International Association of Synaesthetes, Artists, and Scientists (Moderator)

10:00
10:00

Talk

Cristóbal F. Barria Bignotti, Centre alleman d'histoire de l'art, DFK (Presenter)

10:30
10:30

Talk

Christina Lammer, Academy of Fine Arts Vienna (Presenter)

11:30
11:30

Talk

Kevin Hunt, Nottingham Trent University (Presenter)

12:30
12:30

Talk

Sayantan Ghosh, Hiralal Mazumdar Memorial College For Women (Presenter)

13:30
13:30

Panel

Constance Classen (Speaker)

Jordan LeBel, concordia university (Moderator)

Saturday 8 May, 2021

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30
9:30
Session 3.1.1 WORKSHOP: Breath of Fresh Air 1 hour 30 minutes, 9:30 - 11:00 , Signup required

Workshop

Rosalyn Driscoll, Independent Artist (Instructor)

desiree foerster, University of Chicago (Participant)

Marcus Weisen, Ecole Normale Supérieure Paris (Participant)

11:30
11:30
Session 3.2.6: PANEL: Manifesting the Invisible 1 hour 30 minutes, 11:30 - 13:00

Panel

Clea T. Waite, Independent (Moderator)

Tomoko Mukai, Independent Artist (Panelist)

Biayna Bogosian, University of Southern California (Panelist)

Session 3.2.3: DÉGUSTATION 1 hour 30 minutes, 11:30 - 13:00

Talk

13:30
13:30

Talk

Diane Roberts, Concordia - HUMA program (Speaker)

David Howes, concordia university (Moderator)

15:30
15:30
Session 3.4.6: WORKSHOP: The Multisensory Gaze: Triggering the Senses of Smell, Touch and Proprioception by Looking at Images 1 hour 30 minutes, 15:30 - 17:00 , Signup required

Workshop

Caro Verbeek, Vrije Universiteit (Instructor)

Talk

AUROSA ALISON, POLITECNICO DI MILANO (Presenter)

16:00
16:00

Talk

Sophie Declerck, Loughborough University London (Presenter)

16:30
16:30
Thinking with 30 minutes, 16:30 - 17:00   Part of: Session 3.4.5: SENSORY DESIGN IV

Talk

Kristin Washco, Carleton University (Presenter)

Sheryl Boyle, Carleton University (Presenter)

Sunday 9 May, 2021

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30
9:30
Session 4.1.5: SENSORY DESIGN V 1 hour 30 minutes, 9:30 - 11:00

Talk

Panel

Anton Dorso, International Association of Synaesthetes, Artists and Scientists, Moscow State Pedagogical University (Moderator)

Jamie Ward, University of Sussex (Panelist)

Tessa van Leeuwen, Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour (Panelist)

Noam Sagiv, Brunel University London (Panelist)

Sean Day, International Association of Synaesthetes, Artists, and Scientists (Moderator)

Session 4.1.3: WORKSHOP: The Smells of the Past in the Future: Thoughts and Practices around Olfactory Documentation 1 hour 30 minutes, 9:30 - 11:00 , Signup required

Workshop

Cecilia Bembibre, University College London (UCL) (Instructor)

Kate McLean, Canterbury Christ Church University (Instructor)

10:00
10:00

Talk

Suzel Balez, ENSAPLV (Presenter)

10:30
10:30

Talk

Angeliki Malakasioti, Department of Audio and Visual Arts, Ionian University (Presenter)

11:30
11:30

Talk

Agata Stanisz, Adam Mickiewicz University in Poznan (Poland) (Presenter)

Talk

Erandy Vergara-Vargas, SUNY Plattsburgh (Presenter)

Talk

Yaron Shyldkrot, University of Sheffield (Presenter)

Session 4.2.2: ILLUMINATION 1 hour 30 minutes, 11:30 - 13:00

Talk

John Shiga, Ryerson University (Presenter)

Yaron Shyldkrot, University of Sheffield (Presenter)

Martin Welton, Queen Mary University of London (Presenter)

Session 4.2.7: MEDIATIONS OF SENSATION II 1 hour 30 minutes, 11:30 - 13:00

Talk

Workshop

Arnaud Gerspacher, City College of New York (Panelist)

Brian Goeltzenleuchter, San Diego State University (Panelist)

Lindsey french, University of Pittsburgh (Panelist)

Debra Parr, Columbia College Chicago (Moderator)

Gwenn-Aël Lynn, Independent (Moderator)

Clara Muller (Panelist)

Hsuan Hsu, UC Davis (Panelist)

Dorothy Abram, Johnson & Wales University (Panelist)

Dorothée King, Basel Academy of Arts and Design (Panelist)

Lauryn Mannigel, independent artist researcher (Panelist)

Alanna Lynch (Panelist)

Workshop

Sandra Volny, Department of Biological Sciences, Université de Montréal and Mediane Canada Research Chair-Hexagram/UQAM. (Panelist)

Aseman Sabet, Université du Québec à Montréal (Panelist)

Deborah Edmeades, Independent Artist (Panelist)

Joni Low, Independent / Richmond Art Gallery (Moderator)

12:00
12:00

Talk

Richard Newhauser, Arizona State University (Presenter)

Talk

Beate Ochsner, University of Konstanz, Germany (Presenter)

Unseen Theatres 30 minutes, 12:00 - 12:30   Part of: Session 4.2.2: ILLUMINATION

Talk

Martin Welton, Queen Mary University of London (Speaker)

12:30
12:30
13:30
13:30

Talk

Daniel Normark, Uppsala university (Presenter)

Talk

Guðbjörg R. Jóhannesdóttir, Iceland University of the Arts (Presenter)

Session 4.3.1: INTANGIBLE HERITAGE 1 hour 30 minutes, 13:30 - 15:00

Talk

Talk

Cecilia Bembibre, University College London (UCL) (Presenter)

Session 4.3.4: WORKSHOP: Body of researcher 1 hour 30 minutes, 13:30 - 15:00 , Signup required

Workshop

Florencia Marchetti, CISSC, Concordia University (Judge)

Magdalena Olszanowski, Dawson College (Instructor)

Katja Philipp (Instructor)

Celia Vara, Feminist Media Studio - Concordia University (Canada) (Instructor)

14:00
14:00

Talk

Gabriella Petrick, University of Stavanger (Presenter)

14:30
14:30

Talk

Catherine Guastavino, McGill University (Presenter)

Josée Laplace, McGill University (Presenter)

Talk

Tiziana Proietti, University of Oklahoma (Presenter)

Talk

Ingemar Pettersson, Uppsala university (Presenter)

16:00
16:00

Talk

David Howes, concordia university (Presenter)